Sytuacje, w których operat szacunkowy jest konieczny

people-office-group-team

Operat szacunkowy jest dokumentem, który pozwala na określenie jak najbardziej prawdopodobnej ceny nieruchomości. Wiedza ta, jak i sam dokument, mogą być bardzo przydatne, a nawet konieczne w wielu sytuacjach.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. W sytuacji kiedy chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, wycena jest bezwzględnie wymagana – stanowi ona bowiem zabezpieczenie dla banku udzielającego kredytu. Na podstawie operatu ustala się wysokość zabezpieczenia hipotecznego.

Ubezpieczenie mieszkania. Operat szacunkowy jest punktem wyjścia do działań związanych z ubezpieczeniem własnej nieruchomości – np. wyborem odpowiedniej polisy. Będzie on również potrzebny, kiedy konieczne będzie dochodzenie odszkodowania.

Określenie wysokości podatków i opłat za nieruchomość. Określenie wysokości czynszu, najmu lub dzierżawy to sytuacje, w których wycena jest konieczna. Oczywiście, jeżeli właścicielami nieruchomości są osoby prywatne, mogą one ustalać stawki zgodnie z panującymi warunkami rynkowymi oraz zgodnie z własnym uznaniem. Jeżeli jednak nieruchomości należą do samorządów, czynsze muszą zostać ustalone stosownie do wartości lokalu.

Postępowania sądowe. Bardzo często zdarzają się sprawy sądowe, w których wartość nieruchomości ma bardzo duże znacznie. Najczęściej są to postępowania rozwodowe lub sprawy dotyczące rozliczenia nakładów, które zostały poniesione w związku z konkretną nieruchomością. Dochodzenie odszkodowań za korzystanie z nieruchomości, służebność przesyłu są również sytuacjami, w których operat może być niezwykle przydatny.

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Email will remain private. All fields are required. No html tags alowed.

W czym możemy pomóc?